Forklift Nedir

Forklift Nedir?

Forklift, ağır yükleri çatalları aracılığıyla bir yerden başka bir yere kaldırmak ve özellikle bir araca ya da rafa yüklemek için kullanılan iş makinesidir. Forkliftler daha çok paletlerin üzerine yüklü ağırlıkları taşımak, kaldırmak ve istif etmek için kullanılır. Genel amacı yük taşımak olan bu makinelerin taşıma kapasitesi ise 1 ile 40 ton arası değişmektedir. Forkliftlerde yer alan plakalar yardımı ile forkliftlerin kapasitesi, yük merkezi ve sınıfına dair her türlü bilgiye ulaşmak mümkündür.

Uzun mesafeli taşımacılık için uygun olmayan bu iş makineleri, kısa mesafede yük taşımaya yardımcı olan pratik yük kaldırma makineleridir.

Yakıt sorunu olmayan, son derece pratik hareket edebilen, güçlü ve dayanıklı bir yük taşıma makinesi özelliğine sahip olan forkliftler insan ve firmaların ihtiyaçları doğrultusunda ve teknolojinin desteği ile yeni modelleri çıkmaktadır. Forklift makineleri ağır malzemelerin indirilmesi, kaldırılması ve sevkiyatı için büyük öneme sahiptir.

Açık alanlarda dizel, LPG ve benzinle çalışan forkliftler kullanılmaktadır. Kapalı alanlarda ise akülü ve elektrikli forkliftler kullanılmaktadır.